Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 10.10.2015

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

Dzisiejsze przedpołudnie już od rana było pełne wrażeń dla całej społeczności naszej szkoły. A to za sprawą kampanii, którą przygotował Wolontariat ze wsparciem wychowawców i nauczycieli. Miała ona na celu obchody przypadającego na 2 października Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy. Nasza szkoła już od trzech lat może chwalić się zdobyciem ogólnopolskiego certyfikatu „Szkoły bez przemocy”.  Stale też przypominamy sobie kodeks „Szkoły bez przemocy”, aby jeszcze dokładniej znać go i stosować.

W tym roku również wyeksponowaliśmy wspomniany kodeks. Oprócz tego pojawiła się gazetka tematyczna, ilustrująca zachowania niepożądane wśród uczniów oraz prezentacje multimedialne zmieszczone na stronie internetowej naszej szkoły. W klasach starszych Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wolontariuszki zaprezentowały odczyty na temat różnych rodzajów przemocy i sposobów jej zapobiegania. Ponadto jedna z sal naszej szkoły zamieniła się na przerwach w pracownię audiowizualną, w której uczniowie mogli oglądać różne filmy edukacyjne poświęcone zjawisku przemocy, jej tragicznym skutkom oraz sposobom radzenia sobie z tym problemem. Sądząc po frekwencji widowni,  dzieci i młodzież również widzą potrzebę pozytywnych zmian w tej kwestii. Salę niejednokrotnie zalegała wymowna cisza, a na twarzach zebranych  malowała się bezradność i smutek.

Na przerwach od rana mogliśmy również wysłuchać piosenek różnych artystów na temat szeroko pojętej tolerancji, czerpania radości z życia i tego, jak ważne jest „(…) cieszenie się z małych rzeczy”, jak śpiewa Sylwia Grzeszczak.

Głównym akcentem kampanii był marsz przeciwko przemocy wszystkich przedszkolaków, uczniów i gimnazjalistów wraz z nauczycielami ulicami naszej rodzinnej miejscowości, Latowicza. Idąc z transparentami „Stop przemocy” i  głośnymi okrzykami „Stop przemocy” skandowanymi przez starszych i tych najmłodszych poczuliśmy, że robimy coś, co zwraca uwagę na ten sporadycznie pojawiający się problem w niektórych rodzinach. 

Kampania przeciwko przemocy na długo zapadnie nam w serce. Uczniowie na pewno będą dla siebie milsi, życzliwsi i będą zwracać na to uwagę, że nie wypada zachowywać się agresywnie, a obchodzony dziś Dzień Bez Przemocy niech trwa całe 365 dni.

Dziękujemy naszemu niezawodnemu dzielnicowemu, pani pielęgniarce, pracownikom Gminy Latowicz, wychowawcom i nauczycielom za poparcie oraz wszystkim, którzy z takim oddaniem i z wielką powagą potraktowali temat kampanii.

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania