Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
MAGIA SZEKSPIRA – niezapomniane chwile w stolicy

MAGIA SZEKSPIRA – niezapomniane chwile w stolicy

Warszawa 02.12.2016

23 listopada 2016r. uczniowie kl. Ia, Id, IIb i IIIc udali się na wycieczkę do Warszawy.

                Pierwszym etapem, do którego podążyliśmy, było Centrum Nauki Kopernik. Jest to miejsce, które inspiruje wszystkich do obserwacji, eksperymentów, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Ponad 400 eksponatów zostało pogrupowanych tematycznie. W Centrum nie ma podziałów na przedmioty nauczania i dziedziny nauki, zatem eksperymentowanie w przestrzeni Kopernika sprzyjało poszukiwaniu własnej drogi i wyboru kierunku dalszego kształcenia.

                Kolejnym etapem naszego zwiedzania stolicy był Zamek Królewski. Przewodnicy, którzy się nami zaopiekowali, ciekawie przybliżyli nam historię tej budowli. 17 września 1939 roku Zamek stanął w płomieniach. Aktu całkowitego zniszczenia dokonali Niemcy po upadku powstania warszawskiego, którzy na rozkaz Hitlera zrównali całą Warszawę z ziemią. Po wojnie został on odbudowany, a wnętrza starannie odrestaurowano i udostępniono do zwiedzania. Odbywają się tutaj ważne wydarzenia państwowe oraz uroczystości o charakterze komercyjnym (koncerty, zjazdy, sympozja). Poznaliśmy   historię polskiego parlamentaryzmu. Obejmuje ona Dawną Izbę Poselską z herbami 32 województw dawnej Rzeczypospolitej, Izbę Senatorską (w której uchwalono Konstytucję 3 Maja) oraz Pokoje Matejkowskie z obrazami słynnego malarza.

Zwiedziliśmy także Apartamenty Królewskie: Apartament Wielki, w skład którego wchodzi Sala Tronowa z haftowanymi srebrną nicią orłami, Sala Rycerska oraz będąca niegdyś miejscem dworskich ceremonii, uczt i balów Sala Wielka, Gabinet Konferencyjny, Sypialnię Króla, Garderobę, Salę Canaletta i Pokój Audiencjonalny Stary.

                Następnie nasze kroki skierowaliśmy na Stare Miasto oraz Plac Zamkowy z umieszczoną w centralnej części Kolumną Króla Zygmunta. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas panorama Warszawy oglądana z Tarasu Widokowego znajdującego się na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki.

                W Złotych Tarasach mieliśmy chwilę wytchnienia, po czym udaliśmy się do Teatru Buffo na spektakl „Romeo i Julia”. Musical „Romeo i Julia” to zainspirowana dramatem Szekspira historia tragicznej miłości dwojga nastolatków. Dzięki współpracy Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy mogliśmy podziwiać powrót tego wielkiego uczucia w wersji unowocześnionej i niezwykle oryginalnej. Aktorka, Natalia Kujawa, tytułowa Julia, pięknym głosem wzruszyła widzów, co okazali gromkimi brawami, natomiast Dariusz Kordek (pan Capuletti) wzbudził przerażenie, zgodnie z intencją reżysera. Dużo humoru do przedstawienia wprowadziła aktorka Małgorzata Duda-Kozera, odgrywająca Martę. Jednak największą sympatię wśród widzów zdobył Romeo w wykonaniu Mateusza Jakubca. Oryginalnym pomysłem było wprowadzenie do przedstawienia pokazów wschodniej sztuki walki, prowadzonych przez instruktora i mistrza Nam-Bui Ngoc Hai oraz modnego dziś tańca break dance, pasującego do współczesnej wersji dramatu. Spektakl wprowadził nas w magiczny świat, który szybko się skończył. Zachwyceni i oczarowani widowiskiem powoli wracaliśmy do rzeczywistości i do Lubartowa.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania