Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
"Jesteś widoczny jesteś bezpieczny"

"Jesteś widoczny jesteś bezpieczny"

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 27.02.2018

Akcja promująca noszenie elementów odblaskowych

Dnia 23 lutego 2018r. w Zespole Szkół w Latowiczu została przeprowadzona akcja społeczna "Jesteś widoczny jesteś bezpieczny"​. Symulatory jazdy i pokazy bezpiecznej jazdy to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie czekały w Latowiczu na uczniów  podczas  akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. 31 sierpnia 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza ona obowiązek używania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych bez względu na wiek, poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Do tej pory taki obowiązek miały jedynie dzieci poniżej 15. roku życia. To bardzo istotna zmiana. Policjanci i eksperci zgodnie podkreślają, że po zmroku pieszego z odblaskiem kierowca zauważy nawet pięć razy szybciej niż nieoznaczonego. Osoba poruszająca się po zmroku poboczem nieoświetlonej drogi jest praktycznie niewidoczna. Kierowca zauważy ją dopiero z odległości 20-30 m. Jeśli przyjmiemy, że dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym to 90 km/h, a minimalna droga hamowania przy tej prędkości to 90 m – widzimy, że pieszy nie ma żadnych szans. Już jeden element odblaskowy powoduje, że jest on widoczny ze 150 m, w tej sytuacji kierujący ma wystarczająco dużo czasu, aby zwolnić, wyhamować i bezpiecznie go ominąć. Nowe przepisy nie mówią o tym jak nosić elementy odblaskowe ani jak mają one wyglądać. Wymagają jedynie, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Eksperci podkreślają, że światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego. Są zawieszone nisko (około 25 cm nad ziemią ), a do tego oświetlają drogę niesymetrycznie – więcej światła pada na prawą stronę drogi. Właśnie dlatego elementy odblaskowe należy umieszczać jak najniżej i najlepiej po prawej stronie. Najwłaściwszym miejscem jest więc prawa noga – kolano i kostka. Odblaski mogą być przypięte do nogawek albo butów. Warto mieć element odblaskowy także z tyłu np. na wysokości pleców, aby pieszy był widoczny także dla nadjeżdżających z tyłu. Warto więc zainwestować w kamizelkę odblaskową lub zadbać o odblaski przy plecakach lub tornistrach naszych dzieci. „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to akcja promująca noszenie elementów odblaskowych. Promocja noszenia odblasków zakończyła się wręczeniem wszystkim uczniom zestawów odblaskowych ufundowanych przez samorząd województwa mazowieckiego i mazowieckie WORD-y. 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania