Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
Ja egoista

Ja egoista

Warszawa 30.11.2016

W dniu 21 listopada 2016r. gościliśmy w naszej szkole Teatr Edukacji i Profilaktyki „ Maska” z Krakowa. Uczniowie klas pierwszych obejrzeli spektakl Ja egoista.

            Spektakl ten ukazuje, jak wielki wpływ na młodych ludzi ma towarzystwo kolegów z którymi przebywają. Główny bohater uważa się za inteligentniejszego, lepszego od innych, dowcipnego i „cool”. Jest niemiły i arogancki. Na oburzenie nauczycielki reaguje chamstwem i agresją. Dopiero odsunięcie ze strony kolegów i rozmowy z koleżanką wpływają na zmianę jego zachowań. Spektakl opowiada o tym, jak ważna jest w życiu przyjaźń, dobre stosunki w szkole i w domu, bycie miłym i kulturalnym. Pokazuje, jak złe bywają skutki źle pojętej pewności siebie, poczucia sarkazmu, wywyższania się i traktowania innych, jak gorszych od siebie.

            Klasy drugie obejrzały spektakl Autostrada do piekła , dotyczący zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy. Najczęściej po te substancje sięgają młodzi ludzie, nieświadomi zagrożeń jakie niosą dopalacze dla zdrowia i psychiki. Lista niepożądanych objawów jest bardzo długa, nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Są one na początku tanie i łatwo dostępne. Dopalacze są substytutami narkotyków, które często mogą spowodować tragiczne skutki. Spektakl ten przestrzegał przed uzależnieniem od tych środków, które cieszą się powodzeniem wśród młodzieży Główna bohaterka chętnie ucząca się i posiadająca ambitne plany na przyszłość zakochuje się w chłopaku, którego ulubioną rozrywką są imprezy, podczas których zażywa się różne narkotyki. Daje się namówić swojemu chłopakowi i rozpoczynają się jej poważne problemy. Traci zaufanie rodziców, nauczycieli, ma problemy zdrowotne, brakuje jej pieniędzy a chłopak okazuje się zwykłym dilerem. Spektakl uświadamia uczniom jakie są skutki przyjmowania środków psychoaktywnych. Wskazuje, że nie można ulegać presji grupy rówieśniczej uczy postaw asertywności.

            Klasy trzecie obejrzały spektakl Nick Victoria ukazujący skutki uzależnienia od nośników informacji. Niemal każdy uczeń posiada telefon, komputer z dostępem do Internetu czy telewizor. Urządzenia te usprawniając nasze życie niosą ze sobą szereg pułapek, w które tak często wpadają młodzi ludzie. Kusząca wirtualna rzeczywistość, w której sami kreujemy to, kim jesteśmy, sprawia, że często kontakt z realnym światem nie jest prawidłowy. Spektakl podkreśla jak łatwo się uzależnić od Internetu i różnych gier komputerowych. Główna bohaterka padła ofiarą internetowego oszusta, o czym bała się powiedzieć rodzicom. Zaufała koledze poznanemu w Internecie, wysłała mu zdjęcia oraz adres, ponieważ zapewniał ją , że wyśle jej kartkę. Mieszkanie jej zostało okradzione. Spektakl obnaża niedoskonałość wirtualnej rzeczywistości poprzez zderzenie jej z prawdziwym życiem. Ukazuje również zgubne skutki niewłaściwego korzystania z Internetu. Zmusza uczniów do refleksji nad własną postawą oraz nakłonienie do poprawy. Spektakl podkreśla jak cenny jest kontakt człowieka z drugim człowiekiem. Zachęca do odnalezienia wartości w prawdziwych relacjach i w życiu.

            Sytuacje przedstawiane w spektaklach były często spotykane w codziennym życiu uczniów, ale nie zawsze przez uczniów zauważone. Przedstawienia dzięki symbolicznemu ujęciu problemu, barwnych i łatwych do przyswojenia dialogach oraz umiejętnościom improwizacyjnym aktorów, cieszyły się zainteresowaniem uczniów.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania