Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
II KOLĘDOWANIE

II KOLĘDOWANIE

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 04.01.2015

Wspólne śpiewanie kolęd z SKO - wiczami

Dnia 04 stycznia 2015 r. o godzinie 10.00 w Kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy pod patronatem: Wójta Gminy Latowicz, Bogdana Świątka-Górskiego
i Dyrektora Zespołu Szkół w Latowiczu, Wiesławy Kosobudzkiej oraz Księdza  Proboszcza dr Ryszarda Mierzejewskiego po raz drugi w naszej parafii miało  miejsce "KOLĘDOWANIE". 
We wspólnym kolędowaniu udział wzięli uczniowie z klas I- VI Szkoły Podstawowej i I - III Gimnazjum, członkowie SKO,  nauczyciele i pracownicy ZS w Latowiczu oraz Pracownicy Urzędu Gminy  w Latowiczu, którzy śpiewali  kolędy podczas  Mszy św., odprawianej przez księdza Mateusza Szewczyka.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy śpiewający  kolędy otrzymali upominki przygotowane przez Księdza Proboszcza dr Ryszarda Mierzejewskiego.

Kolędowanie w Polsce sięga wieloletniej tradycji i ma dla nas Polaków nie tylko znaczenie religijne ale i historyczne, bowiem w wielu okresach historycznych kolędy i pastorałki wybrzmiewały jako pieśni patriotyczne symbolizując polskość. 
Muzyka zawsze była i będzie nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. Symbolizuje radość i uświetnia wszystkie uroczystości. I tak 
z uroczystością Narodzenia Pańskiego łączy się ze śpiewem  specjalnych pieśni zwanych kolędami. Nazwa kolęda jako popularnej dziś pieśni związanej ze Świętami Bożego Narodzenia pochodzi od łacińskiego, „calendae”, co oznaczało w kalendarzu juliańskim pierwszy dzień miesiąca.

Jest ona utrzymana w konwencji ściśle religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, potem komponowana również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter. W liturgii Kościoła Katolickiego kolędy wykonuje się od Mszy o północy w Święto Bożego Narodzenia (noc 24/25 grudnia) do święta Chrztu Pańskiego -niedziela po 6 stycznia. W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie ich do święta Matki Boskiej Gromnicznej- 2 lutego.
Legendarnie, autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Najstarsza polska kolęda to "Bądź zdrów, Królu Anielski" z 1424 r. Najsłynniejszą kolędą jest Cicha noc, którą przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów. Powstała w roku 1818
w małym austriackim miasteczku w Alpach. Jej autorami byli wikary miejscowego kościoła ks. Józef Mohr oraz jego organista Franz.
Początkowo twórcy kolęd czerpali z dwóch Ewangelii: św. Mateusza i św. Łukasza. Pierwszą wzmianką o śpiewie w dniu narodzin Jezusa pośrednio zawiera właśnie Ewangelia św. Łukasza. Z biegiem czasu pieśń coraz częściej sięgała do źródeł pobożności ludowej. Inspiracją były apokryfy i literatura średniowiecza oraz średniowieczny teatr.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania