Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
76. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

76. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Warszawa 15.10.2015

17 września 2015 roku uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu wystawy „17 września - Pamiętamy” zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Mickiewicza w Lubartowie z okazji 76. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Naszym występem uświetniliśmy uroczystość wprowadzając zebranych gości w nastrój refleksji i zadumy.

            Patriotyczne pieśni „Biały krzyż”, „Żeby Polska była Polską” nawiązywały nie tylko do przeszłości, ale niosły głębokie przesłanie dla każdego z nas.

            Niemniej przejmująco i podniośle brzmiały słowa poezji Władysława Sitkowskiego „Przyszli w noc śnieżną i mroźną” oraz „Pieśń Jeńców polskich w Ostaszkowie” (autor nieznany).

            W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem, dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych, młodzież lubartowskich szkół. Na wystawie wyeksponowane zostały bogate zbiory literatury, opracowań oraz dokumenty związane z agresją radziecką na Polskę.

            Takie uroczystości uświadamiają nam, że poznawanie i odkrywanie prawdy, to nasz moralny obowiązek wobec tysięcy Polaków w bestialski sposób zamordowanych na Wschodzie. To również droga do określenia pełni naszego człowieczeństwa.

Pozostałe wpisy z tej kategorii