Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
Gimnazjaliści „Dwójki” ślubowali u pana Sienkiewicza

Gimnazjaliści „Dwójki” ślubowali u pana Sienkiewicza

Warszawa 15.10.2015

Tradycją stało się, że uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie uroczyste ślubowanie składają poza murami szkoły. Jednakże miejsce tego ślubowania jest o tyle piękne co i wyjątkowe, a szczególnie bliskie społeczności szkolnej naszego gimnazjum. Wola Okrzejska, bo o niej mowa to miejsce gdzie na świat przyszedł nasz patron - Henryk Sienkiewicz.

            29 września br. uczniowie klas pierwszych wyruszyli do Woli Okrzejskiej, by tam uroczyście ślubować na fundamentach domu naszego patrona, znajdujących się na placu przed budynkiem muzeum. Uroczystość, którą poprowadzili wspólnie uczniowie klasy III: Edyta Rybak oraz Mateusz Zyga, rozpoczęła się od przemówienia pana Sławomira Zdunka – dyrektora Gimnazjum nr 2, który powitał zaproszonych na uroczystość gości. Dalsze słowa skierował do uczniów klas pierwszych, by w swoim codziennym życiu ucznia Gimnazjum nr 2, spoglądali i czerpali z życia Henryka Sienkiewicza stawiając go za wzór sumienności i pracowitości. Swoje słowa do gimnazjalistów „Dwójki” skierował również obecny na uroczystości Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, pan Maciej Cybulski.

            Po uroczystym ślubowaniu przyszedł czas na występy wokalne naszych uczniów. Przed zgromadzonymi gośćmi wystąpiły: Nina Kuszner w utworze Szukaj mnie oraz Dominika Małyska w utworze Marka Grechuty Dni których jeszcze nie znamy.

            Dalsza część wizyty w Woli Okrzejskiej to wpisy wszystkich uczestników uroczystości ślubowania do pamiątkowej księgi oraz zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza. Pośród niezwykle bogatych i barwnych opowieści serwowanych naszym gimnazjalistom przez p. Macieja Cybulskiego, dyrektora muzeum, można było zobaczyć wiele pamiątek i eksponatów związanych z naszym patronem i jego rodziną. Po zwiedzaniu muzeum przyszedł czas na krótką przerwę, podczas której można się było posilić kiełbaską z ogniska.

            Kolejnym elementem wyprawy w rodzinne strony Henryka Sienkiewicza była wspinaczka na kopiec poświęcony temu wybitnemu pisarzowi.

            Uroczystość ślubowania, zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza oraz wspinaczka na Kopiec, to z pewnością lekcja historii i literatury, która pozwala nam poznać naszego patrona jeszcze bliżej.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania