Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
Europejski Dzień Języków w Gimnazjum nr 2

Europejski Dzień Języków w Gimnazjum nr 2

Warszawa 06.11.2016

26 września corocznie od 2001r. obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Wydarzenie to zainicjowała Rada Europy, aby zwrócić uwagę mieszkańców Unii Europejskiej na językową różnorodność Europy i propagować uczenie się języków obcych.

                Znajomość języków jest w dzisiejszym świecie nieodzowna: kontakty towarzyskie, naukowe, biznesowe, rozwój handlu, turystyki i przemysłu sprawiają, że znajomość języków obcych to już nie tylko szansa na dobre wykształcenie, lepszą pracę i lepsze życie w globalnym społeczeństwie, ale wręcz konieczność – bez wzajemnego porozumienia i komunikacji, także międzykulturowej trudno jest w dzisiejszym świecie funkcjonować.

                Europę cechuje bogactwo językowe, z którego może nawet nie zdajemy sobie sprawy – samych języków europejskich jest ponad 200! Tę różnorodność wzbogacają także przybysze z innych kontynentów. Rada Europy podkreśla, że nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, które ich znajomość nam oferuje.

                Nauka języków, choć czasem żmudna i wymagająca poświecenia czasu, to nie tylko zapamiętywanie słówek i reguł gramatycznych. Dużo bardziej interesujące są językowe i kulturowe ciekawostki, o czym uczniowie Gimnazjum nr 2 mogli przekonać się osobiście, biorąc udział w szkolnym święcie języków. Niezwykłe ciekawostki kusiły na wiele sposobów: najdłuższe i najkrótsze słowa, słowa o różnych znaczeniach lub czytane od końca tak samo jak od początku, zdanie zawierające wszystkie 26 liter alfabetu, fałszywi przyjaciele tłumacza i rodziny językowe to tylko niektóre z nich. Słodką ciekawostką językową można było się także poczęstować.

                Uczniowie klasy II b pod kierunkiem nauczycieli języków obcych przeprowadzali dla wszystkich chętnych językowe konkursy i quizy. Każdy uczeń mógł sprawdzić swoją wiedzę z angielskiego i niemieckiego oraz zmierzyć się z zadaniami ogólnojęzykowymi. Zwyciężczynią szkolnych potyczek językowych i zdobywczynią tytułu Młodego Poligloty została Julia Purc z klasy IIa. Motywacją do nauki były dla wszystkich hasła zgłoszone do konkursu promującego naukę języków. Uczestnicy konkursu wykazali się wielką pomysłowością, za co zostali nagrodzeni nie tylko językowymi gadżetami. Pierwsza nagroda przypadła w udziale Joannie Szczygieł z klasy Ia, która przekonywała, że ,,Bez ,,Anglika” połowa świata znika”. Wszystkie hasła, wybrane ciekawostki oraz informacje na temat obchodów Europejskiego Dnia Języków zamieszczone są na dwóch wystawach w naszej szkole. Zapraszamy do lektury i oczywiście do nauki języków!

Pozostałe wpisy z tej kategorii