Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Dzień Transplantacji

Dzień Transplantacji

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 26.01.2018

Nie Zabieraj Organów Do Nieba

26 stycznia 2018r. obchodzony jest Dzień Transplantacji. Wolontariusze i SKO-wicze pamiętają o nim i obchodzą go pod hasłem:" Nie zabieraj Organów Do Nieba". Osoby, które zdecydują się zostać po śmierci dawcami narządów, uratują życie innym. W Polsce żyje ok. 10 tys. osób z przeszczepionymi narządami. W ostatnich latach wykonywanych jest rocznie średnio 1,5 tys. operacji przeszczepiania narządów. Najczęściej są to nerki, w dalszej kolejności - wątroba, serce i trzustka. Trzustkę zazwyczaj przeszczepia się razem z nerką. Święto upamiętnia pierwszy udany przeszczep nerki w naszym kraju. Miał on miejsce 26 stycznia 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Celem Dnia Transplantacji jest także promowanie przeszczepów od zmarłych.  Dzień Transplantacji obchodzony jest w Polsce od 2003 roku. W Polsce według prawa, jeżeli nie wyraziłeś sprzeciwu na przeszczepienie narządów, mogą one zostać pobrane dla potrzebujących biorców. W praktyce jednak to rodzina najczęściej decyduje o możliwości ich pobrania. Jeżeli jesteś świadomym dawcą, w portfelu noś zgodę na pobranie narządów, koniecznie porozmawiaj też o swojej decyzji z najbliższym. Nie zabieraj Organów Do Nieba - PAMIĘTAJ, MOŻESZ URATOWAĆ INNYM ŻYCIE!!!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania