Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Dzień Pisma Ręcznego

Dzień Pisma Ręcznego

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 24.01.2017

23 stycznia

W ZS w Latowiczu, tego dnia uczniowie naszej szkoły mieli do wykonania notatki oraz pisemne prace domowe.

Pismo odręczne według definicji to pismo za pomocą przyrządów do pisania, takich jak długopis, ołówek lub pióro. Pismo odręczne odzwierciedla także nasz nastrój i sytuację w jakiej coś zapisujemy lub notujemy. Ponieważ styl pisma każdej osoby jest bardzo osobisty i unikalny może być użyty w studiach osobowości lub przy diagnozowaniu stanów chorobowych. Charakter pisma nie jest jednak taki sam od momentu, kiedy uczymy się niezdarnie naśladować pierwsze literki napisane przez mamę lub nauczyciela na tablicy po moment, kiedy drżącą ręką próbujemy naskrobać na kawałku kartki jakąś wiadomość, patrząc przez grube szkła okularów. Podlega on przemianom uwarunkowanym zmianami, jakie sami przechodzimy. Święto zostało ustanowione przez the Writing Instrument Manufactures Association (WIMA), a jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego. Dlaczego 23 stycznia? Jest to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Hancock znany jest ze swojego dużego i ozdobnego podpisu.

Dlaczego warto pisać ręcznie?

Ręczne pisanie:
Wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego. To nie tylko kreślenie liter na papierze, to czynność, która sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia.Uczy samokontroli i dyscypliny.

Wspomaga i ćwiczy pamięć.

Można ten dzień potraktować z przymrużeniem oka, a można... zorganizować konkurs na najładniejsze pismo. Dziś, gdy sztuka kaligrafii niemal zanikła, a listy piszemy wyłącznie na komputerze, może to być dobrą zabawą (zawsze można też wybrać się do Muzeum Syrokomli w Borejkowszyźnie i spróbować swoich sił w pisaniu piórem gęsim.

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania