Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Dzień Osób Nieśmiałych

Dzień Osób Nieśmiałych

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 14.01.2018

"Kto troszczy się o to, co ludzie o nim mówią, nigdy nie będzie spokojny."

Dnia 14 stycznia 2018r. obchodzimy Dzień Osób Nieśmiałych. Nieśmiałość objawia się na wiele sposobów – krępujemy się w obecności innej osoby, boimy wyrazić swoje zdanie albo odezwać w towarzystwie. Ale dziś po prostu trzeba się przełamać! W ZS w Latowiczu, przeprowadzane są zjęcia z pedagogiem szkolnym p. Anną Świątek mające na celu pomoc uczniom naszej szkoły z nieśmiałością. Nieśmiałość ma swoje dobre strony i, paradoksalnie, czasem pomaga wzbudzić sympatię. Wydaje się, że osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że ta cecha może być atutem. Na pewnym etapie, nieśmiałość może być rzeczywiście naszym atutem. Choć osoby, które mają z tym problem myślą zwykle inaczej.  Dzień Osób Nieśmiałych,  ma za zadanie przypomnieć nam o tym, że wielu jest w społeczeństwie ludzi, którzy obawiają się otwartości, unikają wypowiadania własnego zdania lub przeżywają lęk przed odrzuceniem. Potocznie mówi się do takich osób: "weź się w garść, otwórz się na innych, próbuj, nie masz nic do stracenia". Jednak pod nieśmiałością często kryją się o wiele poważniejsze problemy, których nie sposób rozwiązać jednym "motywacyjnym" tekstem.Nieśmiałość można oceniać głównie poprzez jej natężenie. Dzięki temu łatwiej jest sprecyzować, na ile u danej osoby jest ona już problemem. W ten sposób mówimy o nieśmiałości w kategorii:

  • obaw związanych z tym, jak wypadnę na tle grupy, które są (można powiedzieć) normalne, typowe dla każdego człowieka i charakteryzują się tym, że nie wywołują głębszych lęków, nie powodują wycofania z życia publicznego, kontaktów z innymi ludźmi,
  • osobowości narcystycznej - gdy dana osoba nieustannie jest zaabsorbowana tym, jak zostanie odebrana przez innych, ciągle wprowadza wiele udoskonaleń swojego wyglądu, zachowania, kompetencji, czasami stosuje mechanizm wycofywania się z relacji, przy czym ten mechanizm ma za zadanie zwrócenie na siebie uwagi,
  • lęków związanych z relacjami - tu mówimy o różnym natężeniu zaburzeń nerwicowych określanych jako fobia społeczna - od łagodnych lęków, po całkowite wycofanie z relacji, aktywności.

Powyższe rozróżnienie pokazuje, że nieśmiałość wcale nie jest czymś lekkim, co można bagatelizować. Niech dzisiejszy dzień pozwoli na zastanowienie się nad sobą, nad zachowaniem bliskich osób. Być może jest ktoś, kto w Waszym otoczeniu potrzebuje profesjonalnej pomocy.

Pamiętajmy "Kto troszczy się o to, co ludzie o nim mówią, nigdy nie będzie spokojny." Lew Tołstoj

 

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania