Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
Chwila zadumy nad przeszłością

Chwila zadumy nad przeszłością

Warszawa 24.11.2016

Są takie daty w dziejach Polski, które na zawsze wpisały się w pamięć potomnych. Taka data to 11 listopada 1918r. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niezależność polityczną –wróciła na mapy świata. Podniosłą rolę w tym wydarzeniu odegrał przywódca Legionów-Józef Piłsudski.

            Pamięć i szacunek dla przeszłości ojczyzny dla społeczności szkolnej Gimnazjum nr2 w Lubartowie są szczególnie ważne. W dn.10 XI 2015r. został zaprezentowany program artystyczny, w którym uczniowie przygotowani przez pana A. Sekułę, K. Kasprzak oraz p. J. Grykałowskiego oddali hołd Polakom walczących za ojczyznę oraz wyrazili swoją wdzięczność dla tych, którzy poświęcili życie, aby Polska mogła żyć. Ze szkolnej sceny zabrzmiały słowa okolicznościowej poezji w przepięknej interpretacji aktorskiej. Teksty te przybliżyły widzom treści historyczne, ale przede wszystkim wywołały niezwykły nastrój zadumy i refleksji. Wiele uwagi poświęcono Józefowi Piłsudskiemu. Był to człowiek niezwykły- najskuteczniejszy polityk w dziejach Polski, charyzmatyczny przywódca, samorodny talent wojskowy. Pamięć o nim wciąż żyje i żyć będzie – jest to nasze zobowiązanie wobec jego zasług oraz postawy wobec ojczyzny. Dopełnieniem ważnego przesłania płynącego ze sceny stały się pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego oraz solistów. Można było wysłuchać pięknych interpretacji znanych utworów muzycznych wzmacniających ducha bojowego Polaków w trudnych momentach historycznych, były to: ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Piechota”, ,,Rota”, ,,Niepodległa, niepokorna”, ,,Pierwsza brygada”, ,,Ojczyzna”, ,,Nadzieja”.

                Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny przyczynił się do przybliżenia widzom ważnych treści historycznych, obudził też uczucia patriotyczne. Oddano hołd tysiącom żołnierzy i powstańców, którzy walczyli o niepodległość. Z pewnością każdy zadał obie pytanie, czym dla niego jest ojczyzna oraz jak okazuje jej swoją miłość w codziennym życiu… Oby takie uroczystości pobudziły nas do stawania się lepszym Polakiem i człowiekiem!

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania