Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami

Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 23.04.2016

Apel - 21 kwietnia 2016r.

W ZS w Latowiczu,  realizujemy program edukacyjny: „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami" dotyczący profilaktyki chorób odkleszczowych.  Program ten jest realizowany od 2015 roku przy współpracy ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Mińsku  Mazowieckim. Koordynatorem programu na terenie szkoły jest p. Anna Świątek - pedagog szkolny.
Celem zajęć programowych jest edukacja w zakresie zagrożeń wywoływanych przez kleszcze oraz sposobów stosowania profilaktyki chorób odkleszczowych. Uczniowie i dzieci grup przedszkolnych zostały zapoznane z biologią pajęczaków, typowymi miejscami ich występowania ( las, łąka, zarośla, park, spróchniałe drzewa, tereny zielone). Nauczyły się, jak chronić się przed kleszczami; w tym zakresie dowiedziały się, że gdy przewidujemy, że będziemy przebywać w miejscu stwarzającym narażenie na atak kleszczy, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednie ubranie: odzież osłaniającą jak największą powierzchnię ciała i pełne buty. Po powrocie do domu trzeba jak najszybciej sprawdzić swoje ciało, szczególnie okolice pach, pępka, brzucha, głowy, uszu. Warto też wziąć prysznic. Dokładne umycie się za pomocą gąbki może pomóc pozbyć się kleszcza, który dopiero poszukuje miejsca do żerowania.
Ugryzienia kleszcza jest bezbolesne, ale niebezpieczne, bo kleszcze może przenosić groźne choroby – boreliozę oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowych. W przypadku dostrzeżenia kleszcza wczepionego w skórę, należy jak najszybciej pozbyć się go np. za pomocą pensety. Trzeba mocno chwycić kleszcza, jak najbliżej miejsca wbicia się, podważyć, a następnie pewnym ruchem wyciągnąć. Nie wolno wbitego kleszcza niczym smarować, zgniatać ani w inny sposób drażnić, bo wówczas wymiotuje on do ciała człowieka większą ilość materiału zakaźnego.
Jeśli usunięty z ciała kleszcz rusza odnóżami, to znaczy, że został prawidłowo wyjęty.
Profilaktyka w zakresie kleszczy jest bardzo istotna wobec rosnącego problemu ukąszeń przez te pajęczaki i przenoszeniu przez nie bardzo niebezpiecznych chorób. Dzięki programowi realizowanemu w naszej szkole wzrosła świadomość na temat kleszczy i umiejętność ochrony przed nimi.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania