Powrót do BlogowiSKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie z oddziałami gimnazjalnymi (Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza)
AndrzejkowiSKO, były wróżby, było disco.

AndrzejkowiSKO, były wróżby, było disco.

Warszawa 05.12.2017

Koniec listopada to czas zabaw przed rozpoczęciem Adwentu. Andrzejki to stara, ludowa tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nasi przodkowie uważali, że noc świętego Andrzeja ma magiczną moc, ponieważ uchyla wrota do nieznanej przyszłości. Dzisiaj Andrzejki są okazją do dobrej zabawy, poznania tradycji i obrzędów ludowych.

Główną atrakcją Andrzejek  w naszej szkole są wróżby, dlatego też 30 listopada na łączniku szkoły można było wspólnie pobawić się przebijając szpilką papierowe serce z imionami przyszłych żon/mężów, rzucić „magicznymi” kostkami, czy też wylosować zawód przyszłości. Dużą popularnością cieszyły się również przepowiednie Wróżki Alicji, która w swej kryształowej kuli widziała losy przybyłych do niej panien i kawalerów. Nie zabrakło także amatorów pysznych ciasteczek z wróżbą, które rozchodziły się w mgnieniu oka oraz babeczek. Dochód ze sprzedaży przeznaczamy oczywiście na nasz cel, czyli międzypokoleniową świetlicę kreatywną.
Kolejną częścią tego wieczoru była wspólna zabawa wszystkich uczniów, czyli dyskoteka andrzejkowa. Dyskotekę zorganizował Samorząd Uczniowski naszej szkoły, a sponsorowała Rada Rodziców. Na naszej imprezie oczywiście nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy.
Co prawda, dzisiejsze obchody Andrzejek różnią się od zamierzchłych sposobów świętowania dnia św. Andrzeja. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to doskonała okazja do wspólnej zabawy.

Pozostałe wpisy z tej kategorii