Powrót do BlogowiSKO Gimnazjum w Dankowicach
ANDRZEJKI

ANDRZEJKI

Wpis dodany przez szkołę Gimnazjum w Dankowicach
Warszawa 07.12.2013

Spółdzielnia Dobrych Serc

27.11.2013 roku w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Oprócz tańców przy wspaniałej muzyce i skosztowania pysznych ciast, mieliśmy okazję wywróżenia swojej przyszłości: imię ukochanej osoby, zawód, model samochodu.     

Do dziś dokładnie nie ustalono skąd wywodzi się to święto. Niektórzy twierdzą, że pochodzi z Grecji. Wskazywać na to może znaczenie imienia Andrzej – Andress (mężczyzna, mąż). Druga teoria mówi o celtyckich i starogermańskich wierzeniach. Dominującą rolę w tamtejszej kulturze odgrywał Frej – bóg miłości, płodności i bogactw.

                W Polsce pierwsze oznaki andrzejek można znaleźć w literaturze renesansowego autora Marcina Bielskiego pochodzącej z 1557 roku. Jednak zwyczaj ten znano już wcześniej w całej Europie. Był jednak spopularyzowany tylko wśród niezamężnych dziewcząt. Z czasem forma obchodzenia andrzejek zmieniała się, dziś są to niezobowiązujące zabawy i wróżby zarówno dziewcząt jak
i chłopców.

                Wszyscy świetnie się bawili. Być może wróżby nie spełnią się, ale dostarczyły wszystkim dużo frajdy i śmiechu.

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania