Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
Akademia

Akademia

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 14.11.2016

„ Dzisiaj wielka jest rocznica Jedenasty Listopada! Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa…”

Dnia 10 listopada 2016r. uczniowie Zespołu Szkół w Latowiczu  uczestniczyli w akademii z okazji 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności.

W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości.

Po dwóch pierwszych rozbiorach w roku 1772 i 1793 Polacy czynili ogromne wysiłki, aby przywrócić Ojczyźnie wolność. W 1794 roku wybucha powstanie kościuszkowskie. Powstanie upada. Waleczność kosynierów nie mogła przesądzić o jego zwycięstwie. W 1795 roku państwa zaborcze Rosja, Austria, Prusy dokonują ostatniego rozbioru Polski. 1830 roku wybucha powstanie listopadowe pod dowództwem Piotra Wysockiego. Po upadku powstania wielu jego uczestników wywieziono na Sybir. Inni masowo opuszczali kraj, udając się na emigrację. Największym skupiskiem emigrantów stała się Francja, gdzie znaleźli schronienie Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin. W 1863 roku Polacy jeszcze raz zerwali się do boju. Powstanie styczniowe było kolejnym wielkim zrywem w walce o niepodległość. Krwawo stłumione po półtora roku przyniosło jego uczestnikom kary w postaci konfiskaty majątków i zsyłki na Sybir. W 1914 roku, kiedy po strzałach w Sarajewie rozpoczęła się I wojna światowa, wielu Polaków stanęło znów do walki. Mocarstwa europejskie, wśród nich Rosja, Austria, i Prusy stanęły do walki. Ich klęski pilnie śledzone przez Polaków, dały znowu nadzieję na wolność. Tym razem miały się one spełnić. Wnukowie powstańców z 1863 roku wypełnili ich patriotyczny testament: wywalczyli wolną Polskę... 6 sierpnia Józef Piłsudski rusza ze swymi Legionami do boju. Dnia 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Jej kontury znowu pojawiły się na mapie Europy.

 11 listopada ustanowiono świętem narodowym ustawą rządową z kwietnia 1937 roku.

Dzisiaj wielka jest rocznica 
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

Im to, bowiem zawdzięczamy
wolność - polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto...
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.

 

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania