Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
71 rocznica  próby odbicia więźniów

71 rocznica próby odbicia więźniów

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 01.04.2015

Akademia w ZS w Latowiczu 22 lutego 2015 r.

Obchody rozpoczęto tradycyjnie  od udziału we Mszy świętej  w miejscowej świątyni parafialnej, gdzie jej gospodarz ks. dr Ryszard Mierzejewski  wraz z ks. Mateuszem Szewczykiem i ks. Arkadiuszem Rakoczym, modlili się w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy AK. Następnie,  w asyście orkiestry OSP w Latowiczu, uroczyście przemaszerowano pod budynek Zespołu Szkół, na którym, tuż przy głównym wejściu, umieszczona jest  tablica pamiątkowa. Dyrektor Zespołu Szkół  Wiesława Kosobudzka,  przedstawiła poszczególne delegacje,  gości indywidualnych oraz mieszkańców, którzy chcieli oddać hołd ofiarom więzionym  i torturowanym w tym miejscu. Zabrzmiały dźwięki i słowa hymnu państwowego, a kwiaty i znicze znalazły się  pod tablicą  mieniąc się  bielą i czerwienią w oczach wzruszonych uczestników uroczystości. Wartę honorową  pełnili żołnierze 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego  z Mińska Mazowieckiego. W gmachu szkoły, dyrekcja powitała oficjalnie wszystkich przybyłych gości. Akademia została przygotowana  przez nauczycielki  p. Małgorzatę Wardzyńską-Soćko i p. Olgę Kosmyninę (oprawa muzyczna).  Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum upamiętnili wydarzenie sprzed 71 lat. Było  to przejmujące i  niezwykle wzruszające wspomnienie bohaterskiego zrywu a także wszystkich ofiar wielkiej wsypy oraz ich doświadczonych boleśnie rodzin, również tych, którzy przetrwali, żyjąc od tej chwili ze świadomością, że nic już nie będzie takie, jak dotychczas.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania