Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
19   listopada -  Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

19 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 19.11.2015

Profilaktyka antynikotynowa

Dnia 19 listopada 2015r. odbyła się kampania wśród uczniów ZS w Latowiczu, promująca profilaktykę antynikotynową. Celem jej  było uświadomienie uczniom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia. Szkodliwe jest również przebywanie wśród palących, ponieważ stajemy się wówczas biernymi palaczami.  W ramach edukacji antynikotynowej przeprowadzono pogadanki w poszczególnych klasach na godzinie z wychowawcą realizując program „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Członkowie SKO wykonali gazetkę tematyczną na korytarzu gimnazjum o szkodliwości tytoniu.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze  w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

Dlaczego młodzi ludzie  sięgają po papierosa?

  • Ponieważ palą koledzy

 Presja wywierana przez innych jest  ogromna. Wpływ grupy może być wtedy niebezpieczny, gdy dziecko nie potrafi odmówić, powiedzieć ”nie palę” i nie czuć się źle z tego powodu.

  •   Ponieważ mają niską samoocenę.
  •     Dziecko ma wrażenie, że paląc papierosa staję się dorosłym.

 Palenie nie jest sposobem na sukces, wręcz przeciwnie – przysparza  różnych problemów, zwłaszcza zdrowotnych.

  •  Ponieważ palą rodzice lub starsze rodzeństwo

Należy pamiętać:

  • Palenie zaczyna się od spróbowania – co zdarza się większości dzieciom i to często  w bardzo młodym wieku.
  • Niektórzy zaczynają  eksperymentować z paleniem, co najczęściej przypada na V i VI klasę, a to może się przerodzić  w systematyczne palenie i doprowadzić – tak, jak u ludzi dorosłych – do  nałogowego palenia!
  • Dzieci z rodzin, w których jedno z rodziców pali, dwukrotnie częściej niż dzieci z rodzin niepalących, stają się nałogowymi palaczami. Gdy obydwoje rodziców palą – to prawie pewne jest pojawienie się w rodzinie nowego palacza.
  • Palenie wpływa nie tylko na pogorszenie stanu zdrowia dziecka, lecz również na gorsze wyniki w nauce.

 

 

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania