Powrót do BlogowiSKO Zespół Szkół w Latowiczu
11 LISTOPADA - ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Wpis dodany przez szkołę Zespół Szkół w Latowiczu
Warszawa 12.11.2014

POLSKA WOLNA I NIEPODLEGŁA

Dnia 12 listopada 2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.  11 listopada 1918 roku nasza Ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskuje niepodległość.  Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne, aby uczcić tak ważny dzień dla kraju.

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem”.

 

                                                                               Leopold Staff

 

11 listopada 1918 r. nastąpiło  przekazanie przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu władzy wojskowej. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości Polski. Pierwsza wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 r.   z chwilą podpisania przez Niemcy rozejmu w lasku Compiégne pod Paryżem. Był to przełomowy moment nie tylko w dziejach całej Europy, ale i Polski. Naszą postawą patriotyczną przyczyńmy się do upamiętnienia  wydarzenia z 11 listopada 1918 roku.

 

 

 

 

 

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Etap II międzyszkolny

18.03.2020
W tej części konkursu zaprosiliśmy uczniów ze szkół z naszej gminy, którzy również biorą udział w kolejnej edycji konkursu„ Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”.
Więcej Etap II międzyszkolny

Podziękowania

18.03.2020
W przedświątecznych przygotowaniach nie zapomnieliśmy wesprzeć hospicjum w Wiśniowej. W akcji "Bądźmy razem" uczniowie zebrali kosmetyki i wykonali piękne pocztówki dla podopiecznych hospicjum.
Więcej Podziękowania