Lista wiadomości
Jak założyć działalność gospodarczą – krok po kroku

Jak założyć działalność gospodarczą – krok po kroku

WiadomościSKO Warszawa 06.03.2014

Najważniejszy jest pomysł na własny biznes. Kiedy stworzymy już początkowy plan działania (tzw. biznesplan), przychodzi czas na konkretne kroki.

Pierwszym z nich jest złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pismo to składa się w Urzędzie Gminy lub Miasta. Gdy już otrzymamy z urzędu dane o wpisie do ewidencji oraz numer REGON, możemy wyrobić firmową pieczątkę oraz założyć konto w banku. Następnie Urząd Gminy zgłasza nas do ZUSu i od tego czasu opłacamy w nim składki. Przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej przysługuje nam ulga, dzięki której płacimy niższe składki.

Spełnienie tych formalności wystarczy, aby prowadzić podstawową działalność gospodarczą. Jednak na niektóre formy działalności potrzebne są specjalne pozwolenia. Aby je otrzymać, składa się wniosek do odpowiedniego urzędu. Również, jeśli chcielibyśmy otworzyć na przykład lokal gastronomiczny lub gabinet kosmetyczny, dodatkową formalnością jest złożenie wniosku do Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zatwierdzenie siedziby naszej działalności. Gdy zdecydujemy się zatrudnić pracowników, powiadamiamy o tym na piśmie Państwową Inspekcję Pracy.

Dla młodych przedsiębiorców dobrym miejscem na rozpoczęcie biznesu są Inkubatory Przedsiębiorczości.  Osoba, która decyduje się założyć firmę w ramach inkubatora, nie musi rejestrować działalności w urzędzie gminy ani opłacać składek ZUS. Inkubatory pomagają także  w wypromowaniu nowego przedsiębiorstwa, pozyskaniu kontaktów biznesowych oraz uzyskaniu środków finansowych na rozwój działalności.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Wakacje - wykorzystajcie je na 100 procent!

02.07.2014
Przed Wami długo wyczekiwane dwa miesiące upragnionych wakacji. Odpoczniecie od masy sprawdzianów, kartkówek i innych obowiązków szkolnych. Jako uczniowie liceum powoli stajecie się jednak dorosłymi ludźmi, którzy już niedługo staną przed ważnymi życiowymi sprawdzianami. Za rok, może dwa czeka Was egzamin dojrzałości, a zaraz po nim staniecie przed trudnym wyborem uczelni oraz kierunku studiów. Może zatem warto także podczas wakacji pomyśleć o swoim rozwoju?
Więcej Wakacje - wykorzystajcie je na 100 procent!

Prezentujemy wasze najlepsze prace konkursowe!

27.06.2014
Rywalizacja, odbywająca się w ramach konkursu „Inkubator szkolnych biznesów” była naprawdę zacięta. Cieszymy się, że tak aktywnie uczestniczyliście w naszym wspólnym projekcie, przy okazji dowiadując się wiele na temat oszczędzania, czy też rozwijania talentów, na przykład związanych z prowadzeniem własnego biznesu. Przedstawiamy wam przebieg konkursu oraz szczegóły, dotyczące jego wyników na etapie krajowym.
Więcej Prezentujemy wasze najlepsze prace konkursowe!

Studia ekonomiczne: czy warto rozwijać swój talent w tym kierunku?

17.06.2014
Ekonomia zajmuje 7 miejsce w rankingu najpopularniejszych kierunków, opublikowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2013/ 2014. Na Uniwersytecie Warszawskim o przyjęcie na jedno miejsce ubiegało się ponad 13 osób. Co przyciąga was, absolwentów szkół średnich do nauki tej niełatwej dziedziny?
Więcej Studia ekonomiczne: czy warto rozwijać swój talent w tym kierunku?

Wyniki konkursu Programu TalentowiSKO!

12.06.2014
Konkurs organizowany w ramach Programu TalentowiSKO cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem z Waszej strony. Do rywalizacji stanęło ponad 85 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zadanie polegało na zgłoszeniu do konkursu „Inkubator szkolnych biznesów” pomysłu na własny biznes. Jak pokazały przysłane przez Was prace, jesteście zdolnymi, młodymi ludźmi, którymi kieruje pasja i twórcze myślenie.
Więcej Wyniki konkursu Programu TalentowiSKO!

Czym jest karta przedpłacona?

13.05.2014
Kolejne urodziny? Miesięczne kieszonkowe? Nie musicie już trzymać pieniędzy w skarbonce – możecie wybrać jej elektroniczną wersję – kartę przedpłaconą!
Więcej Czym jest karta przedpłacona?

„TalentowiSKO” wyróżnione Znakiem Jakości KidZone 2013

16.04.2014
Niezmiernie miło nam poinformować, że program edukacyjny „TalentowiSKO”, w którym uczestniczycie został wyróżniony certyfikatem „Znak Jakości KidZone 2013” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Za wyróżnienie dziękujemy przede wszystkim wam, uczniom, ponieważ to do was kierowany jest projekt.
Więcej „TalentowiSKO” wyróżnione Znakiem Jakości KidZone 2013