Kredyt 

Kredyt jest to umowa pomiędzy bankiem a kredytobiorcą zawarta na piśmie. Na mocy tej umowy bank pożycza osobie zaciągającej kredyt, określoną kwotę pieniędzy na dokładnie określony czas. Kredytobiorca zobowiązuje się do terminowego zwrotu tej kwoty. Kosztami kredytu są odsetki, które musi płacić kredytobiorca, a także prowizja jaką pobiera instytucja za udzielenie kredytu. Kredytem finansujemy najczęściej duże inwestycje takie jak zakup domu lub drogich urządzeń do firmy.

Zdolność kredytowa 

Zdolność kredytowa to wysokość kredytu, jaki możemy zaciągnąć. Zależy od wysokości zarobków i miesięcznych kosztów utrzymania. Zdolność kredytowa mówi o tym, czy będziemy w stanie spłacić kwotę zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, w terminie zawartym w umowie z bankiem.

Pożyczka 

Pożyczka zaciągana jest przeważnie na mniejsze inwestycje (np.: kupno telewizora, wakacje lub bieżące wydatki). Są różne formy pożyczek, na przykład niewielka pożyczka na wakacje nie wymaga spełnienia dużej ilości wymagań i dostarczenia wielu dokumentów.

Weksel 

Weksel jest dokumentem, w którym jego wystawca zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Weksel może być wystawiany w przypadku udzielania kredytu, pożyczki lub w razie robienia zakupów, jeśli nabywca w danej chwili nie ma pieniędzy, a otrzyma je wkrótce i będzie mógł zapłacić.

Parabank 

Parabank to instytucja finansowa, która oferuje usługi i produkty finansowe podobne do usług bankowych, ale bez odpowiedniej licencji i poza nadzorem finansowym oraz gwarancjami bankowymi. Ze względu na brak nadzoru bankowego, działalność parabanków nie jest objęta nakładanymi przez prawo bankowe wymogami ostrożnościowymi.

Gwarancja bankowa 

Gwarancja bankowa jest to jednostronne zobowiązanie banku zapewniające, że klient banku wykona swoje zobowiązanie wobec innego podmiotu. Bank gwarantuje swoim autorytetem i pieniędzmi, że jego klient dotrzyma umowy z kontrahentami. Wielu przedsiębiorstwom zależy na gwarancjach bankowych.

Płynność 

Płynność jest to zdolność do terminowego regulowania zobowiązań bieżących (krótkoterminowych). Inaczej mówiąc, jest to posiadanie środków do terminowego spłacania długów.

Zysk 

Zysk w rachunkowości jest to dodatni wynik finansowy przedsiębiorstwa lub określonej inwestycji. Oznacza on nadwyżkę przychodów nad kosztami. Przeciwieństwem zysku jest strata, która występuje wówczas, gdy koszty przewyższają przychody.

Bilans  

Bilans to kwotowe zestawienie aktywów i pasywów. Zestawienie bilansowe sporządzone jest na określony dzień (dzień bilansowy) i w określonej formie (formularz bilansu regulują przepisy, w tym tzw. prawo bilansowe, czyli ustawa o rachunkowości oraz rozporządzenia szczegółowe).

Aktywa 

Aktywa to majątek przedsiębiorstwa. Ogół środków gospodarczych (składników majątku), którymi w danym momencie rozporządza jednostka prowadząca działalność gospodarczą.

Pasywa 

Pasywa są to źródła finansowania majątku przedsiębiorstwa, czyli aktywów. Pojęcie pasywów jest ściśle związane z bilansem przedsiębiorstwa, który przedstawia aktywa posiadane przez spółkę oraz źródła ich finansowania. Aktywa zawsze są równe pasywom („bilans musi być na zero”), bowiem aktywa to majątek a pasywa to wyjaśnienia (dokumenty) jak, z czego, z jakich źródeł ten majątek został sfinansowany.

Lewar (dźwignia finansowa) 

Lewar (dźwignia finansowa) (dźwignia finansowa) jest to instrument finansowy wykorzystywany przez podmioty w celu zwiększenia zysków. Dźwignia finansowa ma sens wtedy, kiedy dofinansowując podmiot kapitałem obcym możemy liczyć na zwiększenie zysków przynajmniej w stopniu pozwalającym na spłatę kosztów pozyskania kapitału.