Lista wiadomości
Umowa niejedno ma imię

Umowa niejedno ma imię

OpowieściSKO Warszawa 02.09.2013

Ludzie umawiają się na różne rzeczy, więc są i różne rodzaje umów. Poznaj różnice między nimi i ich zastosowania.

Pamiętaj, że każdą umowę w swoim dobrze pojętym interesie należy sporządzić na piśmie, dokładnie przed podpisaniem przeczytać i zachować. Jeśli czegoś w umowie nie rozumiesz, przed podpisaniem spytaj prawnika lub kogoś doświadczonego. Podpisanie umowy to poważna sprawa. Nieznajomość prawa szkodzi.

Umowa o pracę. Jest to umowa między pracodawcą a pracownikiem, w której pracownik zobowiązuje się pracować w określonym miejscu i czasie na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. W zamian pracodawca zobowiązuje się wypłacać określone wynagrodzenie. Umowa o pracę powinna być pisemna i zawierać następujące elementy: datę podpisania umowy, rodzaj umowy, strony umowy (czyli kto z kim się umawia), miejsce i czas pracy, a także wynagrodzenie.

Umowa o dzieło. Jest to umowa między zamawiającym a wykonawcą. Wykonawca zobowiązuje się coś zrobić, a zamawiający wypłacić wynagrodzenie. Dzieło nie musi być materialne - na przykład umowa o dzieło może dotyczyć nauki obsługi komputera. Jeśli dzieło jest materialne, powinien  zostać sprecyzowany rezultat (np. pomalowanie płotu, uszycie ubrania, naprawa komputera). Uwaga. Jeśli zamawiający nie prowadzi działalności gospodarczej, to płatnikiem podatku zobowiązanym odprowadzić podatek jest wykonawca.

Umowa zlecenie. Jest to umowa między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Zleceniobiorca zobowiązuje się starannie wykonać jakąś czynność, a zleceniodawca wypłacić wynagrodzenie. Zdarza się, że zlecenie może być nieodpłatne, ale wówczas brak wynagrodzenia musi być wyraźnie zaznaczone w umowie. Umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło tym, że dotyczy starannego wykonywania jakiejś czynności, a nie rezultatu tej czynności (dzieła).

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Małe kroki do wielkiego celu

15.03.2016
Wielu współczesnych milionerów za jedną z najważniejszych czynności wiodących do sukcesu uważa postawienie sobie celu, do którego chcą zmierzać.
Więcej Małe kroki do wielkiego celu

Czym się zajmuje analityk finansowy?

07.04.2015
Lubisz liczyć i jesteś dociekliwy? Każdy najmniejszy szczegół ma dla Ciebie znaczenie? Myślisz biznesowo, czyli potrafisz składać wiele faktów w jedną, większą całość i patrzysz w przyszłość? Zatem zawód analityka finansowego jest właśnie dla Ciebie!
Więcej Czym się zajmuje analityk finansowy?

Giełda dla początkujących

13.01.2015
Jeśli zastanawialiście się nad inwestowaniem na giełdzie, musicie poznać kilka podstawowych pojęć i zasad z nią związanych. Warto też, żebyście pamiętali, że na początku wiąże się to z pewnymi trudnościami, które jednak dzięki wytrwałości w pogłębianiu swojej wiedzy finansowej możecie pokonać.
Więcej Giełda dla początkujących

Bądź przedsiębiorczy jak Ingvar Kamprad – założyciel międzynarodowej firmy IKEA

04.11.2014
Jeśli zastanawiacie się nad podjęciem pierwszej pracy – gratulujemy! Historia zna wiele osób, takich jak Wy, które dzięki swojej młodzieńczej chęci do pracy i przedsiębiorczości odniosły sukces na skalę światową. Jedną z nich jest Szwed Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, która od ponad półwieku jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.
Więcej Bądź przedsiębiorczy jak Ingvar Kamprad – założyciel międzynarodowej firmy IKEA