Lista wiadomości
W spółdzielni siła

W spółdzielni siła

OpowieściSKO Warszawa 02.09.2013

Jeden człowiek może zrobić wiele. We współpracy z innymi może zrobić wszystko. Właśnie dlatego ludzie się jednoczą.

Wyznaczają wspólny cel, dzielą między siebie zadania, a także owoce pracy.

Pierwsze spółdzielnie powstawały w XIX wieku. W Polsce ich działanie było zgodne z ideą pracy u podstaw. Ziemiaństwo i Kościół wspomagali biedniejszych ludzi przy zakładaniu spółdzielni. Organizacje te oprócz zarabiania pieniędzy, stawiały sobie za cel edukację i działalność społeczną. Ruch spółdzielczy bardzo się rozwijał. W dwudziestoleciu międzywojennym było w Polsce 16 tysięcy spółdzielni. Wiele z nich działa do dzisiaj.

Wyobraź sobie, że hodujesz kilka krów. Dają one mleko, które możesz sprzedać, ale musisz to mleko dostarczyć konsumentom. Trudno jednocześnie zajmować się hodowlą, produkcją sera, masła, jogurtu, pakowaniem w kartony, codziennym rozwożeniem po sklepach, handlem i mnóstwem spraw związanych z prowadzeniem biznesu. Dzięki spółdzielni wysiłek jest podzielony na wiele osób. Zjednoczonych w spółdzielni hodowców stać na wybudowanie mleczarni, zakup nowoczesnych cystern i urządzeń, a także na inwestowanie w reklamę. Mleko, które pijesz, najprawdopodobniej pochodzi właśnie ze spółdzielni.

Oczywiście spółdzielnie to nie tylko mleko lub inne produkty spożywcze. Na przykład dzięki spółdzielniom mieszkaniowym wybudowano wiele domów. A nasze TalentowiSKO to dzieło Banków Spółdzielczych. Być może w Twojej szkole działa spółdzielnia uczniowska? Jeśli nie, to czas pomyśleć o jej założeniu.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Co to jest budżet domowy?

07.04.2015
Każda rodzina posiada określoną ilość pieniędzy. Jak dużo – to zależy od wielu rzeczy – na przykład of faktu, jak gospodaruje ona swoimi zarobkami. Czy budżet domowy można sprawdzić? Oczywiście. Wystarczy sporządzić proste zestawienie dochodów i wydatków. Może okazać się ono niezwykle pomocne przy rozsądnym planowaniu budżetu rodziny.
Więcej Co to jest budżet domowy?

Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

13.01.2015
W starożytności, kiedy ludzie nie znali jeszcze pieniędzy, trudnili się handlem wymiennym. W krajach rolniczych wartość różnych rzeczy przeliczano m.in. na zboże lub zwierzęta pasterskie. Natomiast w krajach bardziej rozwiniętych i bogatszych dobra wymieniano na metale szlachetne.
Więcej Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

Historia przedsiębiorczego licealisty z Oleśnicy

04.11.2014
Zapewne wielu z Was myślało już nad tym, aby zacząć zarabiać pierwsze pieniądze. Choćby po to, aby mieć coś na własne wydatki. Żeby tak było, trzeba zrobić pierwszy krok, czyli rozpocząć pracę lub własną drobną działalność. Taki właśnie krok zrobił Adrian Drózd – licealista z Oleśnicy, który dzięki swojej pracowitości, pomysłowości i odważnym decyzjom zaistniał w świecie biznesu.
Więcej Historia przedsiębiorczego licealisty z Oleśnicy

Konkurencja na rynku produktów, kto i jak ją wygrywa?

17.06.2014
Każdy z nas nie raz w życiu stworzył, czy też wymyślił coś, z czego był potem bardzo dumny. Podobnie jest z przedsiębiorcami. Zdarza im się wymyślić produkt, który jest lepszy od innych i rewolucjonizuje świat. Przedsiębiorcy to ponadto osoby aktywne. Jak działają zatem, aby przegonić konkurencję, kiedy mają już gotowy produkt? A czego my możemy się od nich nauczyć?
Więcej Konkurencja na rynku produktów, kto i jak ją wygrywa?