Lista wiadomości
Stowarzyszenie – z pasją wspólnie do celu

Stowarzyszenie – z pasją wspólnie do celu

OpowieściSKO Warszawa 02.09.2013

Ludzie, którzy mają wspólne zainteresowania lub cele, mogą założyć stowarzyszenie.

Stowarzyszenie może uzyskiwać dotacje na swoją działalność, zbierać składki wśród członków, posiadać majątek, prowadzić działalność gospodarczą.

Wiele organizacji takich jak: partie polityczne, komitety wyborcze, związki pracodawców, związki wyznaniowe, związki zawodowe i cechy rzemieślnicze działa zgodnie z Prawem o stowarzyszeniach. Aby powołać tak zwane stowarzyszenie zwykle wystarczą trzy osoby. Uchwalają one regulamin stowarzyszenia i wyznaczają osobę, która będzie stowarzyszenie reprezentowała. Uwaga. Stowarzyszenie zwykle nie może prowadzić na przykład działalności gospodarczej.

Aby stowarzyszenie mogło prowadzić działalność gospodarczą, otrzymywać dotacje lub zbierać publiczne datki musi być stowarzyszeniem rejestrowym. W przypadku stowarzyszenia rejestrowego potrzeba co najmniej 15 osób, które uchwalą statut i wybiorą spośród siebie komitet założycielski. Wymagane jest również zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Stowarzyszenie rejestrowe posiada osobowość prawną. Może na przykład zawierać umowy z innymi podmiotami.

Stowarzyszenia są podstawą nowoczesnego społeczeństwa. W Polsce mają długą tradycję i ta forma organizacji życia społecznego jest wspierana przez Unię Europejską. W Twojej okolicy na pewno działają różne stowarzyszenia. Warto interesować się ich działalnością.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Co to jest budżet domowy?

07.04.2015
Każda rodzina posiada określoną ilość pieniędzy. Jak dużo – to zależy od wielu rzeczy – na przykład of faktu, jak gospodaruje ona swoimi zarobkami. Czy budżet domowy można sprawdzić? Oczywiście. Wystarczy sporządzić proste zestawienie dochodów i wydatków. Może okazać się ono niezwykle pomocne przy rozsądnym planowaniu budżetu rodziny.
Więcej Co to jest budżet domowy?

Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

13.01.2015
W starożytności, kiedy ludzie nie znali jeszcze pieniędzy, trudnili się handlem wymiennym. W krajach rolniczych wartość różnych rzeczy przeliczano m.in. na zboże lub zwierzęta pasterskie. Natomiast w krajach bardziej rozwiniętych i bogatszych dobra wymieniano na metale szlachetne.
Więcej Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

Historia przedsiębiorczego licealisty z Oleśnicy

04.11.2014
Zapewne wielu z Was myślało już nad tym, aby zacząć zarabiać pierwsze pieniądze. Choćby po to, aby mieć coś na własne wydatki. Żeby tak było, trzeba zrobić pierwszy krok, czyli rozpocząć pracę lub własną drobną działalność. Taki właśnie krok zrobił Adrian Drózd – licealista z Oleśnicy, który dzięki swojej pracowitości, pomysłowości i odważnym decyzjom zaistniał w świecie biznesu.
Więcej Historia przedsiębiorczego licealisty z Oleśnicy

Konkurencja na rynku produktów, kto i jak ją wygrywa?

17.06.2014
Każdy z nas nie raz w życiu stworzył, czy też wymyślił coś, z czego był potem bardzo dumny. Podobnie jest z przedsiębiorcami. Zdarza im się wymyślić produkt, który jest lepszy od innych i rewolucjonizuje świat. Przedsiębiorcy to ponadto osoby aktywne. Jak działają zatem, aby przegonić konkurencję, kiedy mają już gotowy produkt? A czego my możemy się od nich nauczyć?
Więcej Konkurencja na rynku produktów, kto i jak ją wygrywa?