Lista wiadomości
Banki spółdzielcze

Banki spółdzielcze

OpowieściSKO Warszawa 02.09.2013

Osobną i niezwykle ważną gałęzią spółdzielczości jest bankowość spółdzielcza. Pierwsze takie organizacje pojawiły się w Polsce już w XVI wieku.

Służyły pomocą przede wszystkim biedniejszej ludności.

Nowoczesne spółdzielcze kasy pożyczkowo-oszczędnościowe powstały w XIX wieku. Polska była wtedy pod zaborami, więc polscy przedsiębiorcy i chłopi mieli utrudniony dostęp do kredytu. Aby rozwiązać ten problem, w każdym z zaborów zakładano spółdzielnie, które wspierały krajowy przemysł i rolnictwo. Wśród najważniejszych założycieli polskiej spółdzielczości bankowej wymienia się następujących społeczników: Karol Marcinkowski, ks. Augustyn Szamarzewski, ks. Piotr Wawrzyniak, dr Franciszek Stefczyk, Edward Abramowski.

Spółdzielnie pożyczkowo-oszczędnościowe oprócz działalności ekonomicznej prowadziły również działalność oświatową i patriotyczną. Dzięki spółdzielniom biedni chłopi mogli uzyskać niskooprocentowane pożyczki, a przedsiębiorcy kapitał na rozwój firm. Lokalne organizacje nawiązywały między sobą współpracę. W 1899 roku utworzono związek spółdzielczy pod nazwą Patronatu Spółek Oszczędności i Pożyczek, a następnie w 1909 roku krajową Centralną Kasę Spółek Rolniczych we Lwowie. W wyniku wspólnych działań rozwój spółdzielczości bardzo przyspieszył.

Dzisiaj Grupę BPS  tworzy aż 365 zrzeszonych Banków Spółdzielczych. Na trzy banki spółdzielcze w kraju dwa należą do Grupy BPS. Tak. Razem tworzą dużą instytucję finansową o ponad 150-letniej tradycji. Dzięki Bankom Spółdzielczym powstało nasze TalentowiSKO.

Pozostałe wpisy z tej kategorii

Co to jest budżet domowy?

07.04.2015
Każda rodzina posiada określoną ilość pieniędzy. Jak dużo – to zależy od wielu rzeczy – na przykład of faktu, jak gospodaruje ona swoimi zarobkami. Czy budżet domowy można sprawdzić? Oczywiście. Wystarczy sporządzić proste zestawienie dochodów i wydatków. Może okazać się ono niezwykle pomocne przy rozsądnym planowaniu budżetu rodziny.
Więcej Co to jest budżet domowy?

Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

13.01.2015
W starożytności, kiedy ludzie nie znali jeszcze pieniędzy, trudnili się handlem wymiennym. W krajach rolniczych wartość różnych rzeczy przeliczano m.in. na zboże lub zwierzęta pasterskie. Natomiast w krajach bardziej rozwiniętych i bogatszych dobra wymieniano na metale szlachetne.
Więcej Formy płatności, wykorzystywane w starożytności

Historia przedsiębiorczego licealisty z Oleśnicy

04.11.2014
Zapewne wielu z Was myślało już nad tym, aby zacząć zarabiać pierwsze pieniądze. Choćby po to, aby mieć coś na własne wydatki. Żeby tak było, trzeba zrobić pierwszy krok, czyli rozpocząć pracę lub własną drobną działalność. Taki właśnie krok zrobił Adrian Drózd – licealista z Oleśnicy, który dzięki swojej pracowitości, pomysłowości i odważnym decyzjom zaistniał w świecie biznesu.
Więcej Historia przedsiębiorczego licealisty z Oleśnicy

Konkurencja na rynku produktów, kto i jak ją wygrywa?

17.06.2014
Każdy z nas nie raz w życiu stworzył, czy też wymyślił coś, z czego był potem bardzo dumny. Podobnie jest z przedsiębiorcami. Zdarza im się wymyślić produkt, który jest lepszy od innych i rewolucjonizuje świat. Przedsiębiorcy to ponadto osoby aktywne. Jak działają zatem, aby przegonić konkurencję, kiedy mają już gotowy produkt? A czego my możemy się od nich nauczyć?
Więcej Konkurencja na rynku produktów, kto i jak ją wygrywa?